Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Káros kozmetikai összetevők

Káros kozmetikai összetevők

Az összes kozmetikum, amit használsz, táplálék a bőrödnek, akár natúr összetevőkből készült, akár olyan veszélyes anyagokat tartalmaz, mint a kőolaj származékok, a mesterséges tartósítószerek, a parabének, a szilikonok vagy a szintetikus illatanyagok, a szulfátok, éppen ezért a kiszemelt terméken feltüntetett úgynevezett INCI listát = összetevők listáját minden esetben olvasd el, mielőtt megvásárolnád azt... Mutatom azokat az anyagokat, amelyeket mindenképpen kerülj!

 

Kőolaj származékok:

A gyűjtőnevük mindent elárul, ugye nem kell részleteznem, hogy a kőolajnak, s származékainak semmi keresnivalójuk nincs a bőrápoló termékekben? A kőolaj származékok benzin előállítása során kialakult melléktermékek, amikhez a kozmetikumok gyártói fillérekért juthatnak hozzá, így előszeretettel helyettesítik velük a drága növényi olajokat. A színtelen és szagtalan kőolaj származékok gyakran bújnak meg a tusfürdők, testápolók, napozókrémek, samponok, balzsamok és sminktermékek összetevői között, az alábbi neveken:

- Cera microcristallina / mikrokristályos viasz;

- Mineral oil / ásványi olaj;

- Paraffin oil / Paraffin liquidium / Paraffin wax / paraffin olaj;

- Petrolatum / vazelin;

- Petroleum / petróleum.

Szörnyű eredménye van, ha a kőolaj származékok érintkeznek a bőröddel, többek között eltömítik a pórusokat és így gátolják az egészséges bőrlégzést, illetve a faggyú és a káros anyagok kiürülését. Mivel a bőr nem jut elegendő oxigénhez, idővel romlik a sejtregenerálódás és a bőröd fokozottan érzékennyé válhat, feszülhet, viszkethet. A bőrön át felszívódó kőolaj származékokkal a szervezetünk sem tud mit kezdeni és az égvilágon semmilyen bőrtápláló tulajdonsággal nem rendelkeznek.

Mesterséges tartósítószerek:

A tartósítószerek szinte minden szépségápolási termékben jelen vannak, így azok, akik rosszul válogatják össze a kozmetikumaikat, igen nagy mértékben "bombázzák" a szervezetüket a különböző szintetikus tartósítószerekkel, amiket jobb lenne teljesen kitiltani a fürdőszobából. Mivel a mesterséges tartósítószerek skálája igen széles, meglehetősen hosszú az a lista, ami összefoglalja a leggyakrabban használt konzerválókat:

- BHA-E320 és BHT-E321;

- Cocamide Mea, Tea, Dea;

- Diazolidinyl urea;

- DMDM hydantoin;

- Formaldehyde;

- Imidazolidinyl urea;

- Methylchloroisothiazolinone / Methylisothiazolinone;

- PEG (Polietilenglicole) és PPG;

- Triclosan.

A mesterséges tartósítószerek erősen allergizálhatnak, gyengítik a bőr természetes savköpenyét, az újabb vizsgálati eredmények szerint azonban a májat is károsíthatják, némelyik szintetikus tartósítószer pedig erősen rákkeltő lehet.

Parabének:

A parabének a mesterséges tartósítószerek csoportjába tartoznak, amellett, hogy irritálhatják a bőrt, több kutató is úgy véli, hogy a hormonrendszer egészséges működését is megzavarhatják, főleg akkor, ha hosszú távon jutnak a szervezetbe. Ezekre a tiltólistás összetevőkre figyelj:

- Benzylparaben;

- Butylparaben;

- Ethylparaben;

- Isobutylparaben;

- Isopropylparaben;

- Methylparaben;

- Paraben;

- Propylparaben.

Szilikonok:

A szilikon láthatatlan réteget képez a bőrön, akárcsak a fejbőrön és a hajszálakon. A samponokban és hajápolókban található szilikon érdeme, hogy a haj hamar zsírosodni kezd, a végei töredezetté válnak, a fejbőr pedig viszket és korpásodik. Kezdetben úgy tűnhet, hogy a szilikont tartalmazó termékek csodára képesek és hidratáló hatásuk semmihez sem fogható, ez azonban tévedés, a valóság ennél jóval kiábrándítóbb, a bőr tulajdonképpen fuldokolni kezd, ráadásul a szilikonról az is köztudott, hogy a szervezet nem képes lebontani. A lentebbi neveken találkozhatsz velük:

- Amodimethicone;

- Cyclomethicone;

- Cyclopentasiloxane;

- Dimethicone / Dimethicone Copolyol / Dimethiconol;

- Trimethylsiloxysilicate.

Szintetikus illatanyagok: 

Az illatanyagok használata kulcsfontosságú a gyártók számára, hiszen sokan épp azért döntenek egy-egy termék mellett, mert magával ragadja őket az illatuk, vagy az, hogy a kellemes (ám kizárólag kémiai összetevőknek köszönhető) illat rendkívül tartós. A dolog szépséghibája, hogy a szintetikus illatok közül több is erősen allergizálhat, de a bőrirritáció mellett okozhat fejfájást, köhögést vagy akár koncentrációs zavarokat is. Lehet, hogy a natúr illatanyagoktól bőröd nem illatozik 48 órán át, abban azonban egészen biztos lehetsz, hogy ha a természetes illatok mellett döntesz, akkor sok kellemetlenségtől kímélheted meg magad.

Szulfátok:

Mivel a szulfátok olyan tisztítóanyagok, amelyektől jól habzanak a termékek, legtöbbször tusfürdőkbe, habfürdőkbe, samponokba, fogkrémekbe kerülnek. Rossz hír, hogy a szulfátok erősen szárítják a bőrt és a hajat, ráadásul a bőr savköpenyével is kíméletlenek, ami tovább fokozza annak lehetőségét, hogy a káros anyagok nagyobb mennyiségben jussanak a bőrbe. Leginkább ezeket az összetevőket érdemes messziről elkerülni:

- ALS (Ammonium Lauryl Sulfate);

- ALES (Ammonium Laureth Sulfate);

- SLS (Sodium Lauryl Sulfate);

- SLES (Sodium Laureth Sulfate).

Végezetül, általánosságban ezeket is kerüld:

- minden -trimonium-ra végződő összetevő;

- minden -dimonium-ra végződő alkotóelem;

- minden -glycol végződésű hozzávaló.

 

Remélem sokat tudtam segíteni abban, hogy a bőrödnek és egészségednek megfelelő szépségápolási termékeket válaszd!

Tartalomhoz tartozó címkék: INCI kozmetikai összetevő