Szappankészítés lépésről lépésre - a meleg eljárás technikája sütőben

A meleg eljárás = hot process = HP lényege, hogy a szaponifikáció kémiai reakciója, vagyis a szappanosodás folyamata sokkal gyorsabb és tökéletesebb, mint a hideg eljárásnál. A szappan használata előtt nem kell kivárni egy hosszas érési periódust, a főzött szappan akár már a következő napon kipróbálható. Illatosításánál kevesebb illatolaj/illóolaj is elegendő, mert amikor az illatanyagot hozzáadod, akkor már nem tartalmaz maró lúgot.
Természetesen, mint mindennek, a meleg eljárásnak is vannak hátrányai.
Ha különféle gyógynövény kivonatokat, teákat, tinktúrákat, macerátumokat őrölt vagy porított gyógynövényeket szeretnél a szappanhoz adni, figyelned kell rá, hogy számtalan olyan hatóanyag van, amely hőérzékeny, tilos főzni. Ennek ellenére az eljárás végén hozzáadhatod őket a főzött szappanhoz, csak sajnos a massza ilyenkor már nagyon gyorsan köt, nem biztos, hogy egyszerű dolgod lesz vele.
Ezen kívül a formázás, díszítés, színezés, mintázás sem könnyű, - mint feljebb említettem - a massza formába kerülésekor nagyon gyorsan köt, ezért nehezen adagolható, kezelhető.
A szappankészítés egyáltalán nem veszélytelen eljárás, ezért először azt javaslom, hogy látogass el egy szappankészítő tanfolyamra, ahol megtanulhatod az alapvető és biztonsági szabályokat, a lúg, az olajok és az egyéb összetevők viselkedését, hogy az első szappankészítésed ne kudarccal vagy balesettel végződjön, ráadásul egyéni tippekkel is gazdagodhatsz hozzáértő szakemberek tapasztalataiból.
Milyen alapanyagokra lesz szükséged a meleg eljárásos szappan elkészítéséhez?
- növényi zsírok, olajok
- desztillált víz
- lúg ( NaOH )
- illóolaj ( opcionális )
- színezőanyag ( opcionális )
- díszítőanyag ( opcionális )
Milyen eszközökre lesz szükséged a meleg eljárásos szappan elkészítéséhez?
- védőfelszerelés ( sav-, és lúgálló kesztyű!, védőszemüveg, kötény )
- mérleg ( legalább grammpontosságú mérleg )
- lúgoldó edény ( speciális )
- desztillált víz méréséhez mérőedény
- nagy főzőpohár vagy rozsdamentes edény
- keverőkanál ( legjobb a süteményes spatulás, így az utolsó csepp is kiszedhető az öntésnél :) )
- szappanöntőforma ( szilikon vagy fa )
- laborhőmérő
- botmixer ( legalacsonyabb teljesítményű, legjobb a fémvégű, amely jól bírja a hőt és a lúgot )
- illóolajhoz érdemes beszerezni egy mérőpoharat, a színezőanyaghoz pedig egy adagolókanalat
- magas falú, nagy fazék
- erős keverőkanál
Fontos, hogy olyan eszközökkel dolgozz, amelyeket csak a szappankészítéshez használsz, illetve amelyek jól bírják a hőt, a lúgot és a botmixer keverését!
A meleg eljárásos szappan elkészítésének folyamata lépésről lépésre:
A szalagfázis ( amíg a szappanmassza elkészül ) eléréséig a folyamat megegyezik a hideg eljárás módszerével.
1. Jól szellőző helyiségben dolgozz, állat és gyermek ne legyen a közeledben! Készítsd elő az alapanyagokat és az eszközöket egy tiszta, üres, újságpapírral leterített asztalra. Mindig tiszta, fertőtlenített eszközöket használj!
2. Teljesen zárt cipőben, ruházatban kezdj neki a szappankészítésnek, vedd fel a védőszemüveget, kötényt, kesztyűt.
3. Első lépésként mérd ki a vizet a mérőedénybe mérlegen, majd öntsd bele a lúgoldó edénybe, ehhez kell majd hozzáadni a lúgot!
4. Második lépésként mérd ki mérlegen a lúgot és óvatosan add hozzá a lúgoldó edényben található vízhez. Ezután tedd rá az edényre a fedelét, tekerd rá, de úgy, hogy ne záródjon teljesen, hogy a felszabaduló gőz távozni tudjon! Körkörös mozdulatokkal rázd össze óvatosan, addig, amíg úgy hallod, hogy a lúg darabos hangja átvált folyékonnyá. Ne ijedj meg, egy heves exoterm reakció fog lezajlani, ami felmelegíti az elegyet, ezért fontos, hogy hideg vizes fürdőbe helyezd, amíg el nem éri a 40 C° fokos hőmérsékletet. MINDIG A LÚGOT ADD HOZZÁ A VÍZHEZ, ELLENKEZŐ ESETBEN A KEVERÉK KIFRÖCCSENHET, ÉGÉSI SÉRÜLÉSEKET OKOZVA! VIGYÁZZ, HOGY A KELETKEZŐ GŐZT NE LÉLEGEZD BE!
5. Harmadik lépésként, amíg a lúgoldat hűl, mérd ki a zsírokat, olajokat egy edénybe, majd melegítsd fel őket 40 C° fokosra.
A hőmérsékleteket a laborhőmérő segítségével könnyen ellenőrizheted!
6. Amikor a lúgos - vizes oldat és a zsíros - olajos keverék is megfelelő hőmérsékletű, akkor óvatosan adagold hozzá a lúgos - vizes oldatot a zsíros - olajos keverékhez. MINDIG A LÚGOS - VIZES OLDATOT ADD HOZZÁ A ZSÍROS - OLAJOS KEVERÉKHEZ, NE FORDÍTVA!
7. Kevergesd, míg pudingállagú nem lesz, amennyiben úgy gondolod, rásegíthetsz botmixer használatával is.
8. A pudingos masszát egy nagy (!) fazékban tedd be 70-80 C° fokos előmelegített sütőbe.
9. Kb. 20 percenként keverd át az anyagot, ami több metamorfózison fog keresztül menni. Az egész folyamat nagyjából 2-2,5 órát fog igénybe venni. A fázisok a következők:
- A massza bekeményedik, próbáld meg jól elkeverni.
- A masszában található zsír-, és vízfázis kettéválik, keverd homogénné.
- A massza megemelkedik ( ezért fontos a magas falú, nagy fazék ). Keverd el, a massza mindig le fog esni, ha ennek vége, akkor gyakorlatilag hamarosan a végéhez érsz a meleg eljárásnak. Egy viszkózus, géles anyagot kell kapnod.
10. Tegyél bele, amit szeretnél, illatanyagot, extra hatóanyagot, olajat, viszont a hőmérsékletre figyelj, hőérzékeny anyagot csak akkor adj hozzá a masszához, ha az már nem gőzöl. Vigyázz, gyorsan kell dolgozni!
11. Öntsd formába, jól oszlasd el a masszát, díszítsd, színezd kedvedre, majd takard be, hogy lassan hűljön, különben törékennyé válhat a szappanod. Amikor kihűlt, már kiszedhető, szeletelhető és használható is, de érdemes várni vele 1 hetet, hogy biztosan jól kiszáradjon. Ha megfelelően kiszárad, akkor tartósabb lesz, lassabban fogy használat során.
Lehet tűzhelyen is készíteni, lassú tűzön, de nehéz elkerülni, hogy a massza túlmelegedjen, viszont ha ügyes vagy, akkor érdemes kipróbálnod, mert sokkal egyszerűbb és gyorsabb lesz a folyamat.
Biztonságos és sikeres szappankészítést kívánok! :)